CHP'li Özel'den, Bakan Pakdemirli'ye kuru üzüm fiyatı tepkisi

CHP'li Özel'den, Bakan Pakdemirli'ye kuru üzüm fiyatı tepkisi
CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin Manisa'da yaptığı kuru üzüm kilogram fiyatının 10liradan aşağı düşmeyeceği açıklamasına tepki gösterdi. Özel "Bakan Pakdemirli üzüm 10 liranın altına düşmeyecek şeklinde açıklama yaptı. Fakat, 12 liradan satılan üzüm bakanın fiyat açıklamasıyla 10 liranın altına düştü. Bakan Pakdemirli, keşke Manisa'ya hiç gelmeseydi" dedi.

CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, CHP Manisa Milletvekilleri, Bekir Başevirgen ve Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, İlçe Başkanı İsmet Kocabıyık ve Ziraat Odası Başkanı Cem Yalvaç ile birlikte TARİŞ ve TMO Üzüm Alım noktasını ziyaret ederek, çiftçilerin taleplerini dinledi.


CHP Manisa Milletvekili Başevirgen, Bakan Pakdemirli’nin 10 liranın altında üzüm alınmayacak sözüne rağmen TMO’nun 10 liranın üstünde hiç alım yapmadığını vurgu yaparken, Bakırlıoğlu ise TARİŞ’in üzüm fiyatlarını düzgün açıklamasından dolayı, TARİŞ önünde uzun kuyrukları n oluştuğunu söyledi. Bakırlıoğlu “TARİŞ en düşük olan 7.5 numara üzümü 10 liradan alım yaparken, en yüksek olan 10 numara üzümü ise 11 lira 50 kuruştan alım yapmaktadır. Gönül isterdi ki TMO’da üzüm fiyatları 10 liranın üstünde olup, önünde de uzun kuyrukların olmasını beklerdik. Ama maalesef TMO, 8 lira ve 9 liraya üzüm alımı yapmaktadır” diye konuştu.


TARİŞ’in çiftinin evi olduğunu belirten CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel “Çünkü çiftçiye ve üzümcüye sahip çıkan yer burasıdır. Ancak yıllardır TARİŞ’in kolu kanadı kırılıp, gücü azaltıldı. Buna rağmen kendi gücü oranında çiftçiye sahip çıkmaya çalışıyor” dedi. Üzüm üretiminin en çok üretildiği Manisa ve ilçelerinde büyük bir trajedi yaşandığını belirten CHP’li Özel “Üzümün fiyatı 12-13 lira iken, hemşehrimiz  Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli Manisa’ya geldi, fakat gelmez olaydı. O gün dedi ki üzüm 10 liranın altına düşmeyecek. 12-13 liradan işlem gören üzümü Bakan Pakdemirli 10 lira telaffuz edince, o günden itibaren fiyatlar gerilemeye başladı. Bugün geldiğimiz nokta da TARİŞ kendi üyesine taahhüdü oranında sahip çıkmaya çalışıyor. Ama üzüm üreticisinde şuan olmaması gereken bir panik var. Çiftçinin elinde altın değerinde üzüm olmasına rağmen, bazı uyanıklar bu altını ucuza kapatmak için piyasada panik yaratıyorlar” dedi.


Özel konuşmasına şöyle devam etti “Bakan Pakdemirli’nin sözünün tutması gereken yer, Toprak Mahsulleri Ofisidir. Bakanın 10 liranın altında üzüm olmayacak demesine rağmen, TMO, 7-8 ve 9 numara üzüm alımı yapmaktadır. TMO şuan 7 numara üzümü bakanın söz verdiği fiyatın 2 lira altında almaktadır. Sayın Tarım ve Orman Bakanımız Bekir Pakdemirli , siz çıkıp 10 liranın altına üzüm olmayacak dedin, bugün sana bağlı olarak çalışan TMO, 8 liradan üzüm alıyor. Bakan Pakdemirli’den TMO’nun düşük fiyattan üzüm alımına müdahale etmesini bekliyoruz”


CHP Grup Başkan Vekili Özel ve beraberindeki milletvekilleri daha sonra TMO’nun Taytan Mahallesi’ndeki üzüm alım merkezini ziyaret etti.

Web Sürüme Geç >>