Sardes Antik Kenti'nde büyük depremin izlerine ulaşıldı

Sardes Antik Kenti'nde büyük depremin izlerine ulaşıldı
Antik çağda Lidya Krallığı'na başkentlik yapan Sardes Antik Kenti'nde 2019 kazı sezonunda önemli bulgulara ulaşıldı.

SEKTÖR MEDYA ÖZEL HABER

62. yılına giren kazılarda, Erken Roma İmparatorluğu dönemine ait kutsal bir alanda yapılan kazı çalışmalarında, kutsal alanında duvarında, M.S 7. Yüzyılda kentin tamamen yıkılmasına neden olan büyük depremin izlerini taşıyan çatlak ortaya çıktı.

77 KİŞİLİK GÖREV ALIYOR

Sardes Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Nicholas Cahill, 2019 yılı kazı sezonu kapsamında “saray bölgesi” olarak değerlendirilen alanda, Antik Çağ'daki bilinen tüm anıtsal taklardan, daha büyük olduğu tespit edilen 3 geçişli takta ve Erken Roma İmparatorluğu döneminde kutsal alan olarak belirlenen bölgede çalışmaların sürdürüldüğünü söyledi.


Cahill, “Bu yıl Sardes Antik Kenti’nde kazılar 62. yılına girdi. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın izni ile bu bölgedeki resmi kazılarımız devam ediyor. Bu yılki kazılarda 77 kişilik bir ekip görev alıyor. Kazılarda Türk, Amerikalı, Alman, Japon, Çin, Venezuella ve İtalya’dan gelen profesyonel görevliler yer alıyor. Bu yıl kazı, restorasyon, mimari çalışmalar gerçekleştiriyoruz.”

ROMA DÖNEMİNE AİT KUTSAL ALANDA ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

Sardes Saray bölgesi olarak değerlendirilen alana yakın bir yerde Erken Roma İmparatorluğu döneminde kutsal alan olarak kullanılan alana yoğunlaştıklarını kaydeden Cahill, “Çalışmalarımıza Erken Roma İmparatorluğu kültürüne ait kutsal alanda devam ediyoruz. M.S 1. Yüzyılda arkamızda bulunan kısımda  büyük bir tapınak varmış. Tarihi net olmayan bir zaman da o kutsal alan tahrip edilmiş ve üstüne lüks evler yapılmış. Şuanda bu mimari yapının özelliklerini anlamaya çalışıyoruz. Kutsal alanda geriye çok fazla bir şey kalmamış. Bir puzzle gibi parçaları birleştirmeye devam ediyoruz.”

TARİHİ ÇOK ZENGİN BİR BÖLGE

Lidya Krallığı’nın çok zengin bir tarihe sahip olduğunu belirten Sardes Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Nicholas Cahill “Sardes’in en önemli özelliklerinden birisi çok uzun bir tarihi geçmişe sahip olması. Dolayısıyla çok zengin bir tarihe sahip. Örneğin geçtiğimiz yılki kazı sezonunda öğrendiğimiz Erken Tunç Çağı’ndan yani M.Ö 2 bin yılından itibaren büyük bir şehir olmuş. M.S 7. Yüzyıla kadar Asya’nın, Anadolu’nun en büyük şehirlerinden biri  konumuna gelmiş”

ÇOK BÜYÜK BİR DEPREM OLDU

Antik Çağda Lidya Krallığı’nın başkenti olan Sardes’in M.S 7. Yüzyıla kadar çok sayıda medeniyete ev sahipliği yaptığını ve 5 bin yıllık bir geçmişe sahip olduğunu aktaran Cahill “Bu yılki çalışmalarımızda jeologlarda görev alıyor. Antik çağlardaki depremsel hareketliliği de inceliyoruz. Çünkü burada M.S 7. Yüzyılın başında çok büyük bir deprem oldu. Bu deprem sonucu, evler, tapınaklar, gymnasium, antik çağda bilinen tüm anıtsal taklardan daha büyük olduğu tespit edilen 3 geçişli tak, kısacası herşey yıkılmış ve tekrar restore edilmemiş. Bu deprem şehir için çok büyük bir değişikliği de beraberinde getirmiş. Tarihi tam belli değil ancak akropole yerleşmişler. Çok büyük sur duvarları yapmışlar. Başka binalardan toplanan bloklarla bu akropolü inşa etmişler. Burada da görebilirsiniz bir duvar deprem nedeniyle 15 santim kaymış”

Web Sürüme Geç >>