Salihli'de Halk Sağlığı Haftası kutlandı

Salihli'de Halk Sağlığı Haftası kutlandı
3-9 Eylül Halk Sağlığı Haftası, Salihli'de çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Ana-Çocuk Sağlığına dikkat çekmek üzere farklı yaşlardaki kadın ve çocuklar bir araya getirilerek Salihli’de şenlik düzenlendi. Şenlikte Anne ve Çocuk Sağlığına yönelik bilgilendirme yapılarak, broşür ve kitapçık dağıtıldı, sonrasında anne ve çocuklarla çeşitli etkinlikler düzenlenerek keyifli anlar geçirmeleri sağlandı.


Salihli İlçe Sağlık Müdürü Doktor Sezgin Güleç, haftanın amacının halk sağlığının ve koruyucu sağlık hizmetlerinin önemini vurgulamak olduğunu belirtti.


Güleç  "Sağlıklı yaşam, kişilerin ciddi ve tedavisi zor hastalıklara yakalanmadan, hem fiziksel hem zihinsel hem de sosyal yönden tam bir iyilik hali içinde uzun yıllar yaşamlarını sürdürmeleri demektir. Dengeli beslenmek, egzersiz yapmak ve belirli aralıklarla sağlık taramaları yaptırmak sağlıklı yaşamın en temel gereklilikleri arasındadır. Yaşımıza uygun fiziksel aktiviteyi belirleyip, ideal kilomuzu koruyarak, doğru beslenip, şeker, tuz ve yağ tüketimini azaltarak, meyve sebze tüketimini artırarak, sigara içilen ortamlardan uzak durup, uyku düzenimize de dikkat ettiğimiz takdirde birey olarak sağlıklı bir yaşam için temel ilkeleri yerine getirmiş oluruz. Günlük düzenli fiziksel aktivite, sağlıklı beslenme ile birlikte kronik hastalıkların önlenmesindeki en önemli öğedir. Haftada üç kez 30-40 dakika yürüyüş veya bisiklete binme gibi egzersiz programları yapılmasının diyabette kan şekerinin kontrolünün sağlanmasında olumlu gelişmeler sağladığı gösterilmiştir. Fiziksel aktivite, bireysel olarak kronik hastalıkları önlemede, toplumsal olarak halk sağlığının iyileştirilmesinde etkilidir ve kadın, erkek, her yaştaki bireye fiziksel, sosyal, zihinsel ve ruhsal yararlar sağlamaktadır" dedi.

Web Sürüme Geç >>