İlk yerli ilaçlar Turgutlu'ya !

İlk yerli ilaçlar Turgutlu'ya !
10 yıl önce çaresi bulunan deri hastalığı 'lameller iktiyozis' hastalarının ilaç sıkıntılarının basında yer almasının ardından Sağlık Bakanlığı harekete geçti.

Sağlık Bakanı Doktor Fahrettin Koca Twitter hesabından yaptığı açıklamada “Yerli üretim için harekete geçti. Eylül ayında piyasaya çıkacak olan ilaçları ilk olarak Turgutlu’ya göndereceğiz” dedi.Turgutlu'ya bağlı 4 mahallede görülen ve halk arasında "balık pulu" (lameller iktiyozis) hastalığı olarak bilinen hastalıkla mücadele eden 150'den fazla kişi yurt dışında üretilen ilacın üretiminin durdurulması sonucu zor durumda kalmıştı.


Turgutlu’ya bağlı Çatalköprü Mahallesi’nde toplanan 150 kişinin yaşadığı sorunlar basında da gündeme geldi.


Derinin kalınlaşması sonucu soğuk ve sıcak havalarda zor durumda kaldıklarını ve kullandıkları ilacın üretiminin durdurulduğunu belirten vatandaşlar Sağlık Bakanlığı’na seslenerek ‘O ilaç olmadan yaşayamayız’ demişti.

MÜJDE SAĞLIK BAKANLIĞI’NDAN GELDİ

Twitter hesabından açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca “İlk yerli ilaçlar Turgutlu’daki vatandaşlarımıza temin edilecek” dedi.


Koca “Balık Pulu olarak bilinen İktiyozis hastalığının tedavisinde kullanılan ilacın üretiminin durdurulması üzerine bakanlık olarak yerli üretim için harekete geçtik. Yerli üretim ilaç ilk olarak hastalığın daha sık görüldüğü Manisa Turgutlu’daki vatandaşlarımıza temin edilecektir” dedi.
Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan diğer bir yazılı açıklamada ise “İlacı kullanan vatandaşlarımızın mağdur olmaması adına Temmuz ayında ilacın tam muadili için yerli bir firmaya ruhsat verdik. Yerli muadil ilaç, Eylül ayının ilk haftasına piyasaya verilecektir. İlgili firmaya görüşüp ilk üretimin Turgutlu’ya sevkini temin edeceğiz”


EN FAZLA BİZİM KÖYÜMÜZDE GÖRÜLÜYOR

Çatalkörü Mahallesi Muhtarı Mustafa Teker ise “4 Mahallede onlarca hasta bu ilacı kullanamadıkları için çok zor günler geçiriyordu. Yaşadığımız sorunların gazetelerde yer almasının ardından Sağlık Bakanlığı’mızdan beklediğimiz müjde geldi. Eylül ayında bu ilaca ulaşacağımızı öğrendik. Allah devletimizden razı olsun. Çok mutlu olduk, çok sevinçliyiz” dedi.

BALIK PULU

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı’nın yaklaşık 10 yıl önce yaptığı araştırma sonucu 26 kişinin gen haritası çıkarılıp DNA araştırması yapılmış, hastalığa neden olan genin NIPAL4 geni olduğu belirlenmişti. 10 yıl önce hastalığa neden olan gen ve gende oluşan mutasyonun şifreleri çözülmüş, gende oluşan mutasyona “Ege mutasyonu” adı verilmişti

Web Sürüme Geç >>