Uzman Diyetisyen Cansu Kahraman: Fazla ve yanlış et tüketimine dikkat edilmeli

Uzman Diyetisyen Cansu Kahraman: Fazla ve yanlış et tüketimine dikkat edilmeli
Özel Can Hastanesi Uzman Diyetisyeni Cansu Kahraman, Kurban Bayramı'nda beslenme ve nelerin tüketilmesi gerektiği konusunda önerilerde bulundu. Kahraman, "Fazla ve yanlış et tüketimine dikkat edilmeli" dedi.

Kurban Bayramı’nda aşırı ve yanlış et tüketiminin ciddi kilo alımlarına ve önemli rahatsızlıklara zemin hazırlayabileceğini açıklayan Uzm. Diyetisyen Cansu Kahraman, bayram süresince beslenme noktasında dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında değerlendirmelerde bulundu.

'ETLER DİNLENDİRİLEREK TÜKETİLMELİ'

Bayram sabahı güne hafif bir kahvaltı ile başlanması gerektiğini ve kesilen etlerin dinlendirilerek tüketilmesini öneren Uzm. Diyetisyen Cansu Kahraman, “Bayram haftası ve özellikle bayramın ilk günü hafif bir kahvaltıyla güne başlamak çok önemlidir. Çünkü hafif bir kahvaltı ile başlandığı zaman gün içerisinde yapılacak olan et tüketimlerinin sindirimi daha kolay kılınmış olacak. Kesilen kurban etleri de mümkün mertebe bir gün dinlendirildikten sonra tüketilmelidir. Bunun nedeni ise ilk kesildiği zaman etlerin sert olduğu için sindirimi zorlaştırmasıdır. Onun dışında kesilen etler eksi 18 derecede 3 ay da saklanabilir” dedi.

ETLER PİŞİRİLİRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

Kurban etlerinin pişirilme şeklinden de bahseden Diyetisyen Kahraman, ”Kesilen etler öğle yada akşam yemeğinde ya haşlama, ya ızgara yada kavurma şeklinde kullanılabilir. Eğer etler kebap şeklinde tüketilecekse, etleri ateşe ve mangala çok yakın tutmamak gerekiyor. Kebap şeklinde tüketirken de etteki kuyruk yağlarını çok fazla kullanmamak gerekiyor. Çünkü bunlar kolesterol seviyelerini yükseltir. Haşlama yapılırken de yağlı et suyunu biraz dondurduktan sonra üzerinde biriken yağ tabakasını biraz alıp altta kalan et kısmını tüketmeyi tercih etmek lazım. Kavurma yaparken de etleri iç yağlarla kavurmamak gerekmektedir. Eti kendi içerisindeki yağla kavurmak yeterlidir. Yani ekstra iç yağ ya da zeytinyağı ilave etmeye gerek yok” ifadelerini kullandı.

'SU TÜKETİMİNE ÖNEM VERİLMELİ'

Bayram boyunca su tüketimine önem verilmesi ve çok fazla ayran tüketilmemesini öneren Kahraman “Et tüketirken yanında çok fazla ayran tüketilmemeli. Çünkü et ile yoğurt, ayran tüketimi aynı zamanda ödem oluşmasına sebep olabilir ve çok fazla ayran tüketimi demir emilimlerini engelleyebilir. Bunun yerine su tercih edilmeli. Etlerin yanında bol bol salata tüketilmeli, mevsimlik yeşilliklerinden tercih edilmeli. Bu da hem demir emilimini hem de C vitamini takviyesini olumlu etkiler” ifadelerine yer verdi.

EN FAZLA 150 GRAM ET TÜKETİLMELİ

Bayram süresinde öğün başına en fazla 100-150 gram et tüketilmesini öneren Özel Can Hastanesi Uzm. Diyetisyen Cansu Kahraman ”Kurban bayramı boyunca kolesterol seviyeleri ciddi şekilde yükselebilir. Bu yüzden bu süre zarfında 100-150 gramdan fazla et tüketilmesini tavsiye etmiyoruz. Yani örneğin öğle öğününde kırmızı et tüketildiyse eğer akşam öğününde sebze ve salata ağırlıklı beslenilmeli” şeklinde konuştu.
Son olarak bayram süresince özelikle şerbetli tatlı tüketimlerinde aşırıya kaçılmamasının önemli olduğunu hatırlatan Diyetisyen Kahraman, “Türkiye Bayram boyunca şekerli yiyeceklerden uzak durmalıdır. Şerbetli tatlılardan ziyade daha çok sütlü tatlılar tercih edilmelidir. Misafirliğe gidilirken ya da misafir ağırlanırken daha çok kuru meyvelerden hurma ve kuru yemişlerden ceviz/badem ve sağlıklı kan şekerini hızlı yükseltmeyecek tatlılar tercih edilmelidir” diye konuştu.

Web Sürüme Geç >>