Salçalık domateste hasat, Doğan Tarım farkıyla başladı

Salçalık domateste hasat, Doğan Tarım farkıyla başladı
Türkiye'nin önemli üretim merkezlerinden Salihli ve yöresinde "kırmızı altın" olarak tabir edilen salçalık domateste hasadı Salihli Ovası'nda Doğan Tarım Ürünleri farkıyla başladı.

Yeşilova Mahallesi mevkiinde domates üreticisi Hüseyin Ergil tarafından üretilen sezonun ilk ürününü ise Doğan Tarım Ürünleri sahibi Tüccar Doğan Dinçel aldı. Sezonun bereketli bir yıl olması dolayısıyla, Doğan Tarım tarafından hasadın yapıldığı domates tarlasında kurban kesildi.

“Doğan Tarım olarak üreticimizi mağdur etmeyeceğiz”

Doğan Tarım farkıyla Salihli Ovası’ndaki kırmızı altın salçalık domates hasadının başladığını belirten Tüccar Doğan Dinçel “Salçalık domateste hasat başladı, ancak fabrikalar alım konusunda bir adım atmıyor, hep geri adım atıyor. Şuan hasadın başlamasına rağmen fabrikalarının kapılarını açmayıp, üretime geçmiyor. Bundan dolayısıyla da üreticimiz sorun yaşıyor” dedi. Maliyetlerin yüksek, fiyatların ise düşük olduğunu vurgu yapan Dinçel “Biz Doğan Tarım olarak üreticimizin kazanması için, hep yanlarında olmaya çalışıyoruz. Ürünün tarlada kalmaması için mücadele ediyoruz. Sezonun yeni yeni başlıyor olmasına rağmen domates fiyatları şuan 42-43 kuruş bandında yer alıyor. Bir dekar domatesin maliyeti 4 bin lirayı geçiyor, üreticimiz fiyat konusunda çok mağdur durumda. Biz bir Salihli çocuğu ve tüccarı olarak bu kırmızı altınımızı, domatesimizin tarlada kalmaması için uğraşmaktayız. Doğan Tarım olarak, üreticinin ürettiği ürünleri değerinde satın alıp, üreticinin daha çok para kazanmasını sağlamak hedefindeyiz. Üreticimiz ürününü Doğan Tarım farkıyla değerinde satıp para kazanırsa, hem biz, hem üreticimiz, hem de Salihli esnafımız mutlu olur. Tüm üreticilerimize, hayırlı, bol kazançlı bir sezon diliyorum” dedi.

“Alıcı ve üreticisi sözleşmeye uysun”

Yüz dekar salçalık domates ektiğini ve ilk ürün hasadını Doğan Tarım Ürünlerine sattığını vurgu yapan üretici Hüseyin Ergil “Dekar başına 10 ton verim var ama fiyatlardan memnun değiliz. İnşallah bundan sonra fiyatlar iyi olur ve üreticinin yüzü güler” dedi. Salihli Ovası’nın en önemli tarım ürünlerinden salçalık domates hasadının başladığını belirten Ziraat Odası Başkanı Cem Yalvaç “geçen yıl 7 bin dekar domates ekimi yapılırken, bu yıl Salihli Ovası’nda 13 bin dekar domates ekimi yapıldı. Dekarda 10 ton domates alındığını hesaplarsak, Salihli Ovası’ndan yaklaşık 1 milyon 200 ton domates hasadı yapılacak” dedi.  Domateslerin fabrikalarla yapılan sözleşmeye göre ekim yaptığını vurgu yapan Yalvaç “Bu sözleşme gereği, fiyatların inmesi, çıkması, arz ve talebe göre bile olsa, biz hem fabrikaların, hem de ürecinin bu sözleşemeye uymasını istiyoruz. Fiyat yükselirse üreticimiz, domatesin fiyatı düşerse de fabrikalar bu sözleşmeden caymasın. Herkes sözleşmeye uysun ki üretici de, fabrikalarda para kazansın” diye konuştu.

“Bir milyon 200 ton hasat yapılacak”

Marketlerdeki salça ve ketçap fiyatlarının geçen yılkı ürün rekoltesinin düşük olmasından dolayı yüksek olduğunu belirten Yalvaç “Salihli Ovası’ndan yaklaşık 1 milyon 200 ton salçalık domates hasadı yapılıp, fabrikalara ulaşacak. Bu elde edilen güzel verimden sonra market ve bakkallardaki salça ve ketçap fiyatları düşer. Tüm vatandaşlarımız, en güzel, en tatlı ve lezzetli salça ve ketçapları daha ucuz fiyata alıp, afiyetle yerler” dedi.

 

Web Sürüme Geç >>