Aydın, Sürmeli Şiir Şöleni ve Aşıklar Bayramı'na katıldı

Aydın, Sürmeli Şiir Şöleni ve Aşıklar Bayramı'na katıldı
Salihli Kültür Sanat ve Edebiyat Derneği Başkanı, Kültür Bakanlığı Halk Şairi Gündüz Aydın, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın katkılarıyla Yozgat Şair ve Yazarlar Derneği'nin düzenlemiş olduğu "2019 Sürmeli Şiir Şöleni ve Aşıklar Bayramı" programına katıldı.

 Ülke genelinden  22 şair ve yazarın katıldığı program 21-22-23 Temmuz  tarihleri arasında Yozgat'ta gerçekleşti. Programın ilk günü katılımcılar Yozgat Belediye Başkan Yardımcısı  Ahmet Topuz, Yozgat Valisi Kadir Çakır, Vali Yardımcısı Şair Şükrü Çakır ve İl Dernekler Müdürü Hakkı Yurtlu'yu ziyaret ettiler. Aynı gün Akşamı Hayri İnal Konağı'nda şiir ve müzik programı yapıldı. Programın ikinci günü Yozgat İl Gençlik Merkezinde yapılan programa Vali Yardımcısı Şair Şükrü Çakır, Yozgat Gençlik Merkezi Müdürü Ali Sapmaz, Yozgat  Bozok Üniversitesi Rektörü  Prof. Dr. Ahmet Karadağ  ve gençler katıldı. Yozgat Çamlık TV'den naklen verilen programlar ile ilgili bilgi veren Yozgat Şair  ve  Yazarlar Derneği Baykanı Ahmet Sargın, bu programları 13 senedir yaptığını belirterek şunları ifade etti: "Yozgat’ın tanıtımı, halk kültürünün araştırılması ve aşıklık ozanlık geleneğinin yaşatılması adına yaptığımız bu çalışmalar ülke genelinden ses getiriyor, yankı buluyor. Birlikteliği, kardeşliği kaynaşmayı ve kucaklaşmayı sağlıyor;  bu tür programları önemsiyoruz ve emek veriyoruz. Şair ve yazarlarımız Yozgatımıza şeref verip bizleri onurlandırdılar; hem konuklarımıza hem de emeği geçen dernek yönetimdeki arkadaşlarımıza teşekkür ediyor saygılarımı sunuyorum” dedi.


Vali Yardımcısı Şükrü Çakır ise, “2,5 yıldır Yozgat’ta çalışıyorum. Kültür Turizm Müdürlüğü işlerine de baktım. Gerçekten Yozgat’ımızda kültür, tarih ve folklor çok zengin. Bu nedenle burada faaliyet gösteren kültür edebiyat derneklerinin işi çok yoğun. Özellikle şair ve yazarlar derneğinin geleneksel olarak yürüttüğü sürmeli şiir etkinlikleri her yıl geniş coşku ve heyecana neden oluyor. Yurdumuzun dört bucağından sazıyla, kitabı ile talebi ile şair yazar arkadaşlarımız, dostlarımız Yozgat’a geliyor.Yozgat’ın güzelliklerini ve değerlerini yakından teneffüs ederken Yozgat’ta da çok büyük dizelerin anılarını seslerini bırakıyorlar” dedi.


Salihli'den programa katılan Salihli Kültür Sanat ve Edebiyat Derneği Başkanı Gündüz Aydın, bu tür programların yerel kültüre katkısının önemine değinerek şunları söyledi:


" Sürmeli Şiir Şöleni ve Aşıklar Bayramı vesilesiyle davet üzerine gittiğimiz Yozgat'ta kültür ve sanat adına büyük kazanımlar elde ettik. Yozgat kültürü ve tarihi hakkında bilgi edindik. Yozgat'ın tarihi konakları, camileri ve turistik yerleri görülmeye değer. Yozgat Şair  ve  Yazarlar Derneği Yönetimi, Başkan Ahmet Sargın önderliğinde kültür, sanat ve tanıtım adına büyük hizmetler veriyor. Dernek; okuma günleri, okul programları ve şiir programları ile uzun yıllar Yozgat'ta iz bırakmış. Bu vesile ile Ahmet Sargın Hocamın şahsında Yozgat'taki edebiyat ve sanat severlerle tanışmak ve fikir alışverişinde bulunmak çok güzeldi. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum:"

Web Sürüme Geç >>