Diyanisos 4.Tiyatro Şenliği konukları çevreye dikkat çekti

Diyanisos 4.Tiyatro Şenliği konukları çevreye dikkat çekti
Bu yıl 4'üncüsü düzenlenen Dionysos Tiyatro Şenliği ve Eğitim Kampına katılan katılımcılar, sokak performansı ile çevreye dikkat çektiler.

Sokak performans sanatçısı Erdal Çoban’ın organizesi ile konuk tiyatrocular ve Çevre Derneği ile işbirliği ile altın madeni ve Jesleri anlatan bir etkinlik düzenlediler.


Atatürk Caddesi Kızılelma Anıtından başlayan etkinlik Kurudere Caddesine kadar devam etti.
Sokak Sanatları Atölyesi editörü Erdal Çoban’ın kaleme aldığı oyunu sergilemek için rivayete göre altın akan Pattalos Nehrine (Sart Çayı) giren en yaşlısı 64 ve en genci 9 yaşında olan 20 kişilik performans grubu kil ve çamuru elbiselerinin üzerine sürüp çamura bulandılar ve üzerleri altın rengi vücut boyası ve sahte kan ile boyandı. Gönüllü sanatçı ve sanatçı adayları önce etkinliklerin gerçekleştirildiği Sardes’te ve daha sonra Salihli Merkezde, son yıllarda maden ocakları ile jeotermal enerji santrallerinin bölgeye verdiği zararlarını ve insanın doğa kirliliği karşısında yaşadığı çaresizliğini betimlemek için sergilediği gösteride “sanat yolu ile doğa katliamına hayır “ mesajını verdiler.


Bu yıl Performans ve Sokak Sanatları Atölyesi çalışmalarının ana teması olarak Sardes ve Salihli bölgesinde bulunan Altın Madeni ve Jeotermal Enerji santrallerin doğaya, insanlara ve hayvanlara yönelik olan zararları konusunu ele aldık. Etkinlik kapsamında bir sokak gösterisi organize edildi.
Pattalos çayından çıkarılan çamurlarla kıyafetlerini ve vücutlarını boyayan yirmi kişilik sanatçı ve sanatçı adayından oluşan grup, izleyen seyircilerin dahil olabildiği bir buçuk saat süren bir performans sergilediler. Daha önce bu konuda birçok çalışma gerçekleştiren Salihli Çevre Derneği öncülüğünde yapılan gösteride son yıllarda açılan madenler ve Jeslerin doğaya yaptığı tahribat doğaçlama olarak anlatıldı. En büyüğü 64 en küçüğü 9 yaşında olan sanatçılar dertlerini sanatsal yolla halkla paylaştı” dedi.


Festivalin düzenleyicisi Yardımcısı Doçent Doktor Rasim Aşın, on gün boyunca bir çok sanatçının Sardes Dionysos Tiyatro Festivaline gelip kendi alanlarında atölyeler yaptığını ve genç yeteneklerin bu eğitimlerden faydalandığını etkinliğin 21. Haziran gününe kadar devam ettiğini tüm sanatseverleri Artemis taş sahneye davet etiğini belirtti.

Web Sürüme Geç >>