Salihli, 4. Uluslararası Salihli Sardes Dionysos Tiyatro Şenliği'ne hazır

Salihli, 4. Uluslararası Salihli Sardes Dionysos Tiyatro Şenliği'ne hazır
4. Uluslararası Salihli Sardes Dionysos Tiyatro Şenliği ve Tiyatro Eğitim Kampı, 11 - 21 Haziran tarihlerinde Lidya Krallığı'nın başkenti Sardes Antik Kenti'nde gerçekleştirilecek.

Dev şenlik öncesi açıklamalarda bulunan Salihli Sardes Dionysos Tiyatro Şenliği Koordinatörü Rasim Aşın “Türkiye’nin 7 bölgesinde tiyatro yapan 19-35 yaş arası gençleri, amatör tiyatro sanatçıları, şehir tiyatrolarında ön eğitim alanları, tiyatro kurs öğrencileri, Gsf - Konservatuar tiyatro bölüm öğrenci ve mezunları, tiyatro sanatçısı adayı herkesi, akademisyenlerden ve ustalardan “Oyunculuk, Yönetmenlik, Yazarlık” gibi atölyelerde tiyatro eğitimleri alacakları; tiyatro sanatının doğduğu, tiyatro kelimesinin ilk kullanıldığı, tiyatro tanrısı Dionysos’un yaşadığı mekanlara, davet ediyoruz” dedi.


Aşın “Salihli Sardes Kültür ve Sanat Etkinlikleri kapsamında; 4. Uluslararası Salihli Sardes Dionysos Tiyatro Şenliği ve Tiyatro Eğitim Kampı 11 – 21 Haziran 2019 tarihleri içinde sıfır bütçe ile gerçekleştirilecek. Şenlik süresince, hiçbir devlet kurumundan ve şahıslardan maddi destek istenmeyecek ve vermek isteseler de kabul edilmemeye devam edilecektir. Tiyatro sanatçıları arasında birlik, beraberlik ve dayanışma örneğinin sergileneceği; Manisa’nın Salihli ilçesindeki Lidya Devletinin Başkenti olan Antik Kent Sart-Sardes köyünde, Modern tiyatro sanatının doğduğu ve tüm dillerde söylenen tiyatro sözünün Etimolojik kökeni olan Theatron kelimesinin ilk kullanıldığı yer; antik dönemlerde, tiyatro şenliklerinin yapıldığı, tiyatro hamisi, bitkilerin, hayvanların, öldükden sonra yeniden dirilişin Ve eğlence, sanat – tiyatro tanrısı olarak kabul edilen Dionysos’un yaşadığı topraklarda, Paktolos Çayı ve Tumolos Dağı yamaçlarındaki mekanlarda 4. Uluslararası Salihli Sardes Dionysos Tiyatro Şenliği ve Tiyatro Eğitim Kampı 11- 21 Haziran 2019 tarihinde yapılacaktır. Kampımıza toplamda en fazla 150 kişi kabul edilecektir. Kalacağı çadır-mat, kamp eşyaları, ocak, fener, tabak çanak kaşık çatal bıçak, bardak gibi eşyalarını kendisi getirmelidir. Çevreye duyarlılık adına tek kullanımlık plastik malzemeler kullanılmayacaktır. Gençler tiyatro atölyelerinden seçeceği 1 günde 2 eğitimi belirledikten sonra, şenlik sonuna kadar devam mecburiyetini kabul etmelidir.  Seçim yapmadığı alanlarda da kontenjan dahilinde Şenlik süresince tüm atölyelere katılmalıdır akşam gösterilerini izlemeniz, konferans, panel-söyleşilere katılmak zorundadır. Başvurular 30 Mayıs 2019 tarihine kadar olacaktır”

Web Sürüme Geç >>